کتاب «هنر همسرداری» | اخلاق در دانشگاه منزل: حسن صدری مازندرانی


نمایشگاه کتابی جنب باب الرضای حرم مطهر رضوی برپا بود. نیم‌ساعتی وقت داشتم. کتاب‌های خوب فراوانی داشت. البته کتاب‌های معمولی و دم‌دستی نیز فراوان بود! خواستم برای بانو کتابی بخرم و هدیه کنم. چشمم به کتاب «هنر همسرداری» افتاد: چاپ سیزدهم! گفتم احتمالا باید کتاب قابل توجهی باشد.

بخش‌های کتاب عبارت‌اند از: مسئولیت خطیر مردان، مسئولیت خطیر زنان، اوصاف زنان شایسته و ناپسند، صفات ناپسند زنان، وظایف مشترک زن و شوهر، روابط فامیلی و اجتماعی، مقاربت از دیدگاه اسلام، تغذیه جنسی و چند داستان آموزنده.


مشخص است که کتاب برای مرحله بعد از انتخاب همسر است. (نویسنده کتاب دیگری به نام «همسریابی: هنر انتخاب همسر» دارد.) به نظر می‌رسد نویسنده هر آن‌چه مفید می‌دانسته، جمع کرده است. کتاب بر مبانی اسلامی اتکا دارد و در جاهای مختلف از نظرات غربی‌ها استفاده کرده است. پرداختن به دیگران (والدین و...)، علاوه بر زن و شوهر، نقطه قوتی برای کتاب به حساب می‌آید.


عمق اسلامی مباحث کتاب زیاد نیست، اما تلاش کرده اندیشه درست اسلامی را ارائه و از آن دفاع کند. جا دارد از فرزند نویسنده که برای همه صفحات کتاب طراحی ویژه‌ای انجام داده و آن را از یک‌نواختی خارج کرده، تشکر کنم.


از یک جای کتاب خیلی خوشم اومد. اون‌جا که به نقل از همسر شهید مطهری خوندم: «[استاد مطهری] بیش‌تر صبح‌ها، چای درست می‌کردند.» (ص54)


خداوند به نویسنده کتاب خیر و برکت عطا کند و خوانندگان آن را موفق به اجرای تعلیمات اسلامی گرداند.


 عنوان کامل کتاب:

هنر همسرداری: اخلاق در دانشگاه منزل

نویسنده:

حسن صدری مازندرانی، متولد 1343

ناشر:

قم، انتشارات مشهور

توضیحات:

چاپ سیزدهم، 384 صفحه، 1392، 12 هزار تومان.