یک مجموعه پنج‌جلدی کتاب کودک

این مجموعه شامل پنج کتاب است. چهار کتاب اول که در اندازه کوچکتری منتشر شده‌اند، توسط خانم سیده سودابه حسینی نوشته شده‌اند. کتاب پنجم به همت ناشر منتشر شده است.

چهار کتاب آموزنده

چهار کتاب اول، هر یک در پی آشناسازی کودکان گروه سنی الف و ب با حیوانات وحشی (جنگلی)، حیوانات آبزی (دریایی)، شکل‌های هندسی و وسایل نقلیه هستند. این کتاب‌ها به این منظور از تصویر استفاده کرده‌اند و به وسیله برچسب رنگی که در وسط کتاب، دوخته شده، به کودک، یک الگوی رنگ‌آمیزی به کودک می‌دهند. بنابراین کودک علاوه بر دیدن تصویر، با کمک رنگ‌آمیزی یادگیری فعالانه دل‌پذیرتری خواهد داشت.


تلاش دیگری هم شده است در جهت آشنایی و تقویت مهارت واژگان زبان انگلیسی که به نظر، تلاش شکست‌خورده‌ای است. چرا که بسیاری از این واژگان، کاربرد چندانی برای کودکان یا بزرگ‌سالان ندارند و والدین بلد نیستند برخی از آن‌ها را بخوانند.

جلد ناجور پنجم: باب اسفنجی

در مجموع، نظر مثبتی به چهار کتاب نخست این مجموعه دارم. اما کتاب پنجم که اندازه بزرگ‌تری دارد و نویسنده مشخصی ندارد. این کتاب برای کودکان مناسب نیست؛ ترویج موسیقی، دوستی با جنس مخالف و نظایر این‌ها چیزهایی است که در این کتاب، به خورد طفل معصوم داده می‌شود و برای او عادی می‌شود. چه کسی این‌ها را برای این سن مناسب تشخیص داده و با این تصویرسازی‌های قشنگ و هنرمندانه برای کودکان آماده کرده است؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کجای این کتاب، مناسب بودن آن را برای کودکان تشخیص داده است؟ واقعا تشخیص مغایر بودن این کتاب با فرهنگ و ارشاد اسلامی کار دشواری است؟

جدول اطلاعات کتاب‌شناختی آثار:


اسامی کامل کتاب‌ها:

حیوانات وحشی، حیوانات آبزی، شکل‌های هندسی، وسایل نقلیه، باب اسفنجی

نویسنده:

سیده سودابه حسینی/ انتشارات سایه گستر

ناشر:

قزوین، انتشارات سایه‌گستر

توضیحات:

چاپ دوم، قطع خشتی، مصور، سیاه سفید، برچسب‌های رنگی


به زودی در وبلاگ قفسه:
کتاب «50 روش ساده برای علاقه‌مند کردن فرزند به مطالعه» | کتی ای. زاهلر
شیرین‌تر از عسل؛ خاطرات شهدای نوجوان (گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی)
نظریه رمان؛ حسین پاینده (نشر نظر-نیلوفر)